پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
1369
-
الف
+

ماندگارترین سریال‌های محرمی

سریال‌های مناسبتی ویژه محرم و واقعه عاشورا، جایگاه خاصی در میان مخاطبان تلویزیون دارند.

تأثیر فرهنگ عاشورا و محرم در سینما و تلویزیون ایران به قدری‌‍ست که بدون شک ماندگارترین فیلم‌ها و سریال‌های ساخته شده بعد از انقلاب اسلامی  در رثای سید و سالار شهیدان ساخته شده است. سریال های مناسبتی جایگاه ویژه ای در میان سریال های تلویزیونی دارند و اغلب جزو پربیننده ترین ها و ماندگارترین های تلویزیون هستند.. در ذیل تعدادی از آثار ماندگار مناسبتی ایام محرم را مرور می‌کنیم.

1- سریال شب دهم

شب دهم به کارگردانی حسن فتحی یکی از سریال های محرمی پربیننده و ماندگار است که ماه محرم سال 81 از شبکه یک سیما پخش شد و اغراق نیست اگر بگوییم یکی از ماندگارترین سریال های محرمی تلویزیون است.

سریال شب دهم

شب دهم روایتی از دلدادگی یک جوان به دختری از تبار قاجار در اواخر حکومت رضاخان است که دختر شرط ازدواج را اجرای تعذیه در ده شب محرم قرار میدهد و همین شرط زندگی حیدر شخصیت اصلی سریال را با بازی حسین یاری که از لات های کوچه بازار بود دگرگون میکند.

سریال شب دهم

حسین یاری بازیگر نقش حیدر خوش مرام ، کتایون ریاحی فخرالزمان ، ثریا قاسمی مادر حیدر ، رویا تیموریان عمه فخرالزمان و... شخصیت های ماندگار سریال شب دهم را تشکیل میدادند.

2- سریال مختارنامه

مختارنامه یکی دیگر از سریال های محرمی ماندگار در تلویزیون است که به کارگردانی داوود میرباقری سال 89 روی آنتن شبکه یک سیما رفت و در سالهای بعد عنوان پرتکرارترین سریال محرمی تلویزیون را از آن خود کرد.

فریبرز عرب نیا

مختارنامه به قیام مختار ثقفی می پردازد که به خونخواهی امام حسین(ع) بعد از عاشورا قیامی را به راه می اندازد و فریبرز عرب نیا بازیگر نقش اصلی این سریال یعنی مختار ثقفی است.

فریبا کوثری و نسرین مقانلو

3- سریال معصومیت از دست رفته

معصومیت از دست رفته یکی دیگر از سریال های محرمی است که به کارگردانی داوود میرباقری سال 82 روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

فریبا کوثری و امین تارخ

معصومیت از دست رفته، جنایت و مکافات دینداران آن زمان در مواجهه با حادثه کربلا را به تصویر می کشد و لغزش شخصیت اصلی داستان( یعنی شوذب که از یاران حضرت علی (ع) است اما در آستانه قیام عاشورا، خزانه دار کوفه میشود) در واقعه کربلا و سکوت وی در برابر امویان را روایت میکند که با عاقبت تلخ کشته شدن پسرش ، دیوانه شدن خودش و کشتن دخترش نمایان میشود.

داریوش فرهنگ

4- سریال سفر سبز

سفر سبز سریالی به کارگردانی محمدحسین لطیفی بود که محرم سال 81 روی آنتن شبکه سه سیما رفت و با به تصویر کشیدن داستانی بکر به یکی از ماندگارترین سریال های محرمی تبدیل شد.

پارسا پیروزفر

سفر سبز داستانی از زندگی دنیل با بازی پارسا پیروزفر است که در ایران متولد شد اما بعد از فرزندخوانده شدن توسط یک خانواده به آلمان برده میشود و در پی دیدن یک خواب برای پیدا کردن خانواده اش راهی ایران میشود و داستان این سریال با این قصه رقم میخورد.

سریال سفر سبز

5- سریال پریدخت

یکی دیگر از سریال های ماندگار ماه محرم سریال پریدخت به کارگردانی سامان مقدم بود که محرم سال 86 روی آنتن شبکه دو سیما رفت.

لیلا حاتمی

پریدخت داستانی عاشقانه را در تاریخ معاصر و همزمان با ماه محرم به تصویر کشید و توانست نظر بسیاری از مخاطبان تلویزیون را جلب کند و در لیست ماندگارترین سریال های محرمی قرار بگیرد.

لیلا حاتمی

س ح/ س م

نظر شما
ارسال نظر