پخش زنده
دانلود اپلیکیشن
مختارنامه
English عربي
يكشنبه 5 خرداد ماه 1398 ساعت: 15:03240
-
الف
+

یک جایزه بین‌المللی برای منبت‌کار ایرانی

سعید ارزگان منبت‌کار ایرانی، جایزه بنیاد فرهنگی گارلند در استرالیا را به خود اختصاص داد.

سعید ارزگان منبت‌کار ایرانی، جایزه بنیاد فرهنگی گارلند در استرالیا را به خود اختصاص داد.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وی در سن هفده سالگی پس از دیدار از نمایشگاه هنرمند منبتکار، عبد الحمید عدالت تحت تأثیر وی قرار گرفت و با راهنمایی‌های او وارد این عرصه شد و هنر معرق روی چوب (ایجاد نقاشی بوسیله تکه‌های چوب) را ادامه داد.

ارزگان از سال ۲۰۰۹ میلادی، پروژه‌ای با نام «جادوی چوب» را با الهام از اثر ضامن آهوی استاد فرشچیان آغاز کرد که این اثر در سال ۲۰۱۵ آماده شد و سال بعد از آن در موزه سعدآباد و سپس در ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی، در افتتاحیه برنامه «مشهد، پایتخت فرهنگی دنیای اسلام» به نمایش درآمد.

کار اخیر ارزگان با نام «سخن عشق» از ۵۹۰ قطعه چوب و با صرف ۳۲۰ ساعت زمان ساخته شده است.

او برای یافتن چوب‌های مورد نیازش سفری را به دور ایران انجام داد. بندرعباس، میناب، قشم، جاسک و چابهار در جنوب، جنگل‌های هیرکانیان در شمال، بیرجند، فردوس، نی‌بند و کرمان در شرق، و همچنین سقز، مریوان و اورامانات در غرب از جمله مکان‌هایی بودند که وی به جمعآوری مواد اولیه این کار پرداخت. چوب‌های گوناگونی از جمله آبنوس، زرشک، اقاقیا، بلوط، شمشاد، سماق، پرتقال، پسته، سنجد، افرا، زردآلو، سرخدار، گردو، درخت ابریشم ایرانی، مانگرو، مانگرو خاکستری، ازگیل، عناب، توسکا، کاج، کهور و بلوط البرز است.

/ س م

نظر شما
ارسال نظر