پخش زنده
دانلود اپلیکیشن
English عربي
پنجشنبه 3 خرداد ماه 1397 ساعت: 09:091288
-
الف
+

اختصاصی: شیرینی سینما برای من کم شده است

ابوالفضل پورعرب در خصوص سال‌ها حضورش در سینما و تلویزیون با آی‌فیلم به گفت‌وگو پرداخت.

ابوالفضل پورعرب بازیگر نام آشنای سینما و تلویزیون است که با فیلم سینمایی «عروس» توانست در دهه هفتاد تبدیل به یک سوپراستار شود و پای مردم به خاطر این بازیگر در سینماها باز شد.

پور عرب بعد از دوران اوجش، با بیماری دست و پنجه نرم کرد و همین علت باعث شد که از سینما و تلویزیون دوری کند و حال که سلامت خود را به دست آورده است، دل پری دارد از حرفه‌ای که وی را سوپراستار کرده است!

در ایام ماه مبارک رمضان، شبکه آی‌فیلم مجموعه تلویزیونی «زیرزمین» را با بازی این هنرمند محبوب پخش می‌کند و همین بهانه‌ای شد تا سراغی از ابوالفضل پورعرب بگیریم و پای صحبت‌هایش بنشینیم که خواندن آن خالی از لطف نیست:

آقای پورعرب، هنوز که هنوز است وقتی نام شما می‌آید، عنوان «ستاره» در کنار اسمتان می‌آید. اما بارها شنیده‌ایم که شما خودتان را ستاره نمی‌دانید؟ در صورتی که خیلی از هنرمندان که کارهای بسیار ضعیفی کردند در فضای مجازی یا مصاحبه‌ها، خود را ستاره می‌دانند!

ببینید، ستاره شدن ربطی به فضای مجازی و صحبت‌های خود فرد ندارد. بازیگر کارش بازی کردن است و فیلمی را بازی میکند و این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند چه کسی ستاره شود و ستاره شدن یک بازیگر فقط و فقط به مردم مربوط است. و دوستانی که الان ستاره سینما و تلویزوین هستند خیلی سختی کشیدند و فقط صرف بازی کردن، ستاره نشدند. در خصوص بازیگرانی که در فضای مجازی هستند هم باید بگویم که جوان‌های دهه 80 به بعد خیلی راغب به فضای مجازی هستند. من استفاده از فضای مجازی را رد نمی‌کنم.

این را هم بگویم در آسمان سینمای ایران ستاره وجود ندارد. خود من هم هیچ وقت ستاره نبودم و فقط بازیگر بودم. سوپراستار و ستاره بودن باید تعریف ‌شود.

ولی شما بعد از بازی در فیلم سینمایی «عروس» توانستید گیشه آن روزهای سینما را به دست بگیرید و مردم شما را خیلی دوست داشتند.

اگر من انقدر مهم بودم و بازتاب بازیگری من انقدر مهم بود که در موقع بیماری یک سر به من در بیمارستان می‌زدند. دیگر بیماری سرطان شوخی نیست که به ما بی توجهی بشود. من نگفتم هیچ وقت که بازی نمی کنم اما فقط در کارهای دوستانم بازی می‌کنم  دلیلشم این نیست که نمی‌توانم بازی کنم چون شیرینی سینما و آن عطش فیلم بازی کردن از من کم شده است.
خسته شده‌ام از بس شنیدم که من ایدز دارم، بیماری خاص دارم و .... حتی هیچ کدام از همکاران من در دوران بیماری‌ام از من دلجویی نکردند و حتی خبر مرگ من پخش شد و خیلی باعث آزرده خاطر من شد. من در این سینما خیلی تلاش کردم و خیلی جاها پشیمان شدم ولی نمی‌توانستم به خانواده ام بگویم که من اشتباه کردم که وارد عرصه بازیگری شدم. من آن دوران که فعالیت بیشتری می‌کردم دلم می‌خواست یکی مانند ابوالفضل پورعرب بیاید تا از او صحبت شود و کم کم از شهرت ترسیدم. من برای این همه حادثه به دنیا نیامده بودم و آرامش بیشتری می‌خواستم در زندگی.

الان بعضی وقت‌ها تیزر فیلمم که در گذشته بازی کردم پخش می شود اما هیچ اسم و تصویری از من نیست و همه این‌ها برای من ناخوشایند است.

شما چطور وارد سینما و تلویزیون شدید؟

سال 60 وارد تلویزیون شدم و چهار سال در برنامه سینما تئاتر به عنوان دستیار کارگردان کار کردم. بعد یک تئاتر کار کردم که دو سال طول کشید. من به سینما فکر نمی‌کردم چون احساس می‌کردم خیلی محال است. خودم رو آزار نمی‌دادم و فکر می‌کردم سینما قد و قواره و پتانسیل خودش را می‌خواهد. فیلم مرز را که به من پیشنهاد دادند یک رول کوتاهی داشتم که مدت‌ها خوابم نمی‌برد و آخرش هم بازی نکردم.

فیلم سینمایی «عروس» برای زندگی هنری شما یک انقلاب بود و توانست شما را به اوج شهرت و محبوبیت برساند. نحوه انتخاب شما چگونه بود؟

وقتی با بهروز افخمی درباره فیلم سینمایی «عروس» صحبت کردم به من گفت جسارت را در تو می‌بینم و بعد فیلمنامه عروس را به من داد. ابتدا من ترسیده بودم از قبول این کار اما با خودم گفتم از پس این کار برمی‌آیم. بعد از دو یا سه ماه، قرداد عروس را بستم که قراردادم در آن موقع سی هزار تومن بود.

من نیکی کریمی را از خودم حرفه‌ای‌تر می‌دیدم چون ایشان یک فیلم قبل از من بازی کرده بود و کمتر از من دلهره داشت و بهروز افخمی با من صحبت کرد و خیلی در واقع به من کمک کرد.

فیلم سینمایی عروس برای من یک تعصب است. اصلا من به شهرت فکر نمی کردم و اصلا دوست نداشتم آدم مشهوری بشوم و این حجم از جنجال را در خودم نمی‌دیدم.

فیلم «نرگس» هم برای شما فیلم خاصی بود. کمی از آن فیلم صحبت کنید.

درفیلم نرگس، من نقش عادل را داشتم که خانم فرجامی نقش روبه روم بود که مقابل ایشان بازی کردن خیلی سخت بود و برام خیلی مهم بود بازی در برابر فریماه فرجامی. سکانس‌های خیلی سختی بود و خانم بنی اعتماد خیلی زحمت کشید چون فیلم غیرمتعارف و خاص بود. من از ایشون و بهروز افخمی ممنونم که این فرصت‌ها را به من دادند.

این روزها مشغول چه کاری هستید؟

الان در سریال 87 متر کیانوش عیاری بازی می‌کنم که سریال اجتماعی و خانوادگی خوبی هست.

 

*مصاحبه‌کننده: هانیه خاوری برای وب‎سایت آی‌فیلم (خرداد ۹۷)

 

نظر شما
ارسال نظر